CZĘSTOTLIWOŚCI SŁUŻB 112

Dział poświęcony służbom ratowniczym czyli policji, pogotowiu i straży pożarnej.

Co wiesz o "skanowaniu" częstotliwości służb miejskich ?

Tak, jest to dozwolone, o ile nie masz możliwości nadawania (tylko słuchania)
16
64%
Nie, jest to karalne za równo słuchanie i nadawanie !
6
24%
Nic o tym nie wiem...
3
12%
 
Liczba głosów : 25

CZĘSTOTLIWOŚCI SŁUŻB 112

Postautor: max5c » 16 sty 2009, 16:22

Ponieważ dużo osób zainteresowało się tym tematem w dziale mody do E4 - zakładam osobny temat bo zaczeły się o tym rozmowy w innym temacie... :D

Więc piszcie co macie do powiedzenia...
Często się mylę - Ale nigdy nie wątpię...


SR "RESCUE" Bielsko-Biała
max5c
Starszy aspirant
Starszy aspirant
 
Posty: 567
Rejestracja: 16 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Pochwały: 8

Postautor: szron » 16 sty 2009, 17:00

Jak już pisałem.

Rozwinę moją rozprawkę...
CB (Citizen Band) to z ang. pasmo obywatelskie
Zakres częstotliwości
26,960 do 27,400 MHz
Używane przez zwykłych użytkowników cywilnych.
Kanały:
40 kanałów oddalonych od siebie co 10 kHz
Sprawa służb:
Policja używa CB tylko do podsłuchiwania kierowców. Nikt im nie zabroni się wtrącić.
UWAGA!!!
Nie ma czegoś takiego jak zastrzeżony kanał CB...
Policja służbowo nie używa CB!

Pasmo policyjne...
Mniej ważne transmisje idą po zwykłym paśmie krótkofalarskim na częstotliwościach 170-175 MHz FM.
A ważniejsze idą po trunkingu, po EDACS'ie lub po TETRZE.
O ile zdobycie skanera dekodującego EDACS jest możliwe, zdobycie skanera TETRY jest bardzo (o ile nie niemożliwe) trudne.

Aha i jeszcze jedno...
NIE MA SKANERÓW NADAJĄCYCH
Skaner oznacza że to urządzenie TYLKO odbiera.
Do nadawania należą transceiver'y (TX/RX).

Posiadanie skanera jest TOTALNIE LEGALNE!

edit:
Morpheus pisze:Szron niestety podsłuchać TETRY tak prosto się nie da, bo jest to transmisja zamknięta - czyli łączność odbywa się bezpośrednio pomiędzy nadawcą a odbiorcą tak jak to ma miejsce w połączeniach telefonicznych, dodatkowo łączność jest szyfrowana. Niestety w zasięgu nadajnika może w jednej chwili pracować max 4 radiostacje, a radiotelefony są dość kosztowne, dlatego też w służbach publicznych ten system nie robi tak zawrotnej kariery.

Widzę iż nie rozumiesz działania trunkingu...
O to chodzi że właśnie komunikacja odbywa się poprzez pośrednie Repeater'y i przekaźniki. Z jednego do drugiego sygnał idzie po innej częstotliwości + kodowanie + Tetra jest cyfrowa.

TETRA jest powszechnie wprowadzona w Warszawie, Krakowie i Łodzi.
W innych miastach jest infrastruktura przejściowa.
Ale podobno są nawet małe wiochy gdzie powszechnie używa się TETRY (o_O)
Katowice JRG 2
Awatar użytkownika
szron
Aspirant
Aspirant
 
Posty: 309
Rejestracja: 30 mar 2008, 10:28
Lokalizacja: Katowice
Pochwały: 7

Postautor: Morpheus » 17 sty 2009, 12:25

Najwyraźniej to ty mnie nie zrozumiałeś. TETRA działa jako system abonencki - tak jak jest to w telefonii komórkowej (wybacz, ale tam też stosowana jest transmisja przez przekaźniki, nie zagłębiając się w techniki transmisj bo to zbędne dane). Zwykła sieć dyspozytorska w pasmie FM działa na zasadach simpleksowych, sygnał biegnie wg schematu jeden do wszystkich. Co ciekawe - sygnał silniejszy przebija słabsze, a to daje ciut inne możliwości niż w przypadku TETRY. TETRA niestety działa na innych zasadach - nawiązane połączenie blokuje jedną szczelinę czasową nadajnika (o dziwo w telefonii komórkowej odbywa się to na podobnych zasadach i przyjmij zasadę - jedna antena jeden nadajnik), radiostacje są zaprogramowane pod konkretną sieć abonencką i można nawiązywać połączenia bezpośrednie w rozumieniu stacja-stacja z pominięciem grupy roboczej. Nie wiem czy używałeś kiedykolwiek radiostacji FM-owych i TETRY, ale ja miałem taką okazję i wierz mi, nie zawsze co nowe jest w 100% idealne.

Co do wypowiedzi max5c - na wyświetlaczu TRXa mozna zaprogramować dowolne możliwe znaki, więc sugerowanie się tym że służby korzystają z łączności w paśmie CB jest zgubne, zwłaszcza że istnieje jeszcze coś takiego jak modulacja ...

Ku sprostowaniu - pasma profesjonalne w zakresie 2m zawierają się pomiędzy 146-174MHz. Każde informacje są ważne, a to jaki typ łączność jest wykorzystywany zależy tylko od jego użyteczności i dostępności. nie uważam, że dla MPK we Wrocławiu TETRA jest potrzebna bo mają tam tajne informacje do przekazywania kierowcom - po prostu dla nich jest ona w 100% optymalna.
Awatar użytkownika
Morpheus
Młodszy kapitan
Młodszy kapitan
 
Posty: 441
Rejestracja: 12 gru 2007, 17:21
Lokalizacja: PL - Wrocław
Pochwały: 8

Postautor: max5c » 17 sty 2009, 15:20

A co wiecie o kanale 9 ? kto tam siedzi po drugiej stronie, jaką to daje skutecznośc itp... :D
Często się mylę - Ale nigdy nie wątpię...


SR "RESCUE" Bielsko-Biała
max5c
Starszy aspirant
Starszy aspirant
 
Posty: 567
Rejestracja: 16 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Pochwały: 8

Postautor: bercik » 17 sty 2009, 19:38

co do legalności skanerow polecam lektore wyroku Sadu Najwyzszego w takiej sprawie http://www.grupy.egospodarka.pl/Re-krot ... f,1,9.html wyglada ze sluchanie to jedna z niewielu legalnych w tym kraju rzeczy ... duzo gorzej z udostepnianiem informacji itp

BTW w mysl prawa (KK) w Polsce nielegalne jest udostepnianie hasel (logujac sie na to forum udostepniacie haslo do niego), sprzedawanie komputerow i podawanie linkow do stron www (tak podanie powyzszego linku to podanie danych dostepowych do systemu informatycznego a to jest przestepstwo) ... przynajmniej dopoki jakis sad tego nie obali ...
"God, root, what is difference?"

Zapraszam do odwiedzenia mojego serwisu WWW poświęconego szeroko rozumianej "komputerologii" - http://www.opcode.eu.org/ - tam również więcej informacji o mnie.
Awatar użytkownika
bercik
Nadbrygadier
Nadbrygadier
 
Posty: 675
Rejestracja: 11 lis 2003, 20:41
Pochwały: 15

Postautor: Morpheus » 17 sty 2009, 19:54

Bercik, akurat Alan CT-145 jest urządzeniem nadawczo-odbiorczym (TRX). Prawo w Polsce jest chore, bo zakorzenione w głębokiej komunie uregulowania prawne niejednokrotnie odbiegają od rzeczywistości i przeczą same sobie. Dopóki to się nie zmieni, to w naszym pięknym kraju nigdy nie powiem że białe jest białe, a czarne jest czarne.

Co do kan.9 na CB. Z tego co mi wiadomo, to niektóre komisariaty czy stacje pogotowia ratunkowego gdzieś tam jeszcze mają podpięte CB, ale prędzej uzyskasz pomoc na kan. 19, niż doprosisz się o pomoc na kan.9. niestety w dobie telefonii komórkowej sprzęt CB dawno zbiera kurz ...
Awatar użytkownika
Morpheus
Młodszy kapitan
Młodszy kapitan
 
Posty: 441
Rejestracja: 12 gru 2007, 17:21
Lokalizacja: PL - Wrocław
Pochwały: 8

Postautor: bercik » 17 sty 2009, 23:36

Morpheus pisze:Bercik, akurat Alan CT-145 jest urządzeniem nadawczo-odbiorczym (TRX). Prawo w Polsce jest chore, bo zakorzenione w głębokiej komunie uregulowania prawne niejednokrotnie odbiegają od rzeczywistości i przeczą same sobie. Dopóki to się nie zmieni, to w naszym pięknym kraju nigdy nie powiem że białe jest białe, a czarne jest czarne.

jest TRX ale on mial licencje (oczywiscie inny zakres czestotliwosci) a na tym zakresie uzywal do sluchania ... co do naszego prawa to niestety linkowanie www zostalo zakazane w ostatniej nowelizacji kodeksu karnego (weszlo w zycie w polowie grudnia 2008)
"God, root, what is difference?"

Zapraszam do odwiedzenia mojego serwisu WWW poświęconego szeroko rozumianej "komputerologii" - http://www.opcode.eu.org/ - tam również więcej informacji o mnie.
Awatar użytkownika
bercik
Nadbrygadier
Nadbrygadier
 
Posty: 675
Rejestracja: 11 lis 2003, 20:41
Pochwały: 15

Postautor: Zari » 18 sty 2009, 08:05

Czyli wpisując adres w przeglądarkę też łamiemy prawo? W końcu informacja o tym adresie jest przesyłana do jakiegoś serwera a tam nie mamy pewności czy aby administrator tego serwera nie wykorzysta w jakiś sposób tej informacji.
emerytowany MODELER
Awatar użytkownika
Zari
Starszy kapitan
Starszy kapitan
 
Posty: 2143
Rejestracja: 04 lut 2006, 14:42
Lokalizacja: Siedlce/Warszawa
Pochwały: 104

Postautor: Carman » 18 sty 2009, 12:28

Morpheus pisze:Co do kan.9 na CB. Z tego co mi wiadomo, to niektóre komisariaty czy stacje pogotowia ratunkowego gdzieś tam jeszcze mają podpięte CB, ale prędzej uzyskasz pomoc na kan. 19, niż doprosisz się o pomoc na kan.9. niestety w dobie telefonii komórkowej sprzęt CB dawno zbiera kurz ...

Wygląda na to, że policja używa CB Radia raczej do "namierzania" kierowców, którzy ostrzegają się przed "suszarkami" niż do sprawdzania czy ktoś nie potrzebuje pomocy. Z drugiej strony faktycznie większość osób woli z komórki zadzwonić na 112 niż skorzystać z CB.
A tak trochę dla rozluźnienia cytat z jednej z rozmów na CB:
- Krokodylki, krokodylki* jesteście na radyjku?
- No jesteśmy. Co się stało?
- Właściwie nic. Chciałem Wam tylko powiedzieć, że dzisiaj mnie nie dorwiecie, bo śmigam osobóweczką. Hehehe.
- No trudno. W takim razie życzymy szerokiej drogi.

*Krokodylki - Instytut Transportu Drogowego (nazwa prawdopodobnie wzięła się od koloru pojazdów)

edit by Zari

*Krokodylki - Inspekcja Transportu Drogowego (nazwa prawdopodobnie wzięła się od koloru pojazdów)
Awatar użytkownika
Carman
Nadbrygadier
Nadbrygadier
 
Posty: 2041
Rejestracja: 18 paź 2006, 15:31
Lokalizacja: Kozy k. Bielska-Białej
Ostrzeżenia: -1
Pochwały: 76

Postautor: bercik » 19 sty 2009, 01:25

Zari pisze:Czyli wpisując adres w przeglądarkę też łamiemy prawo?
w zasadzie tak ... zwlaszcza ze informacja ta przechodzi przez routery posredniczace ... http://prawo.vagla.pl/node/8263

BTW nie wiem czy wiecie ale swego czasu (jakies 8 +/-2 lata) temu w Grecji zdelegalizowano wszystkie gry komputerowe (i nie bylo to calkiem martwe prawo - probowano to egzekwowac)
"God, root, what is difference?"

Zapraszam do odwiedzenia mojego serwisu WWW poświęconego szeroko rozumianej "komputerologii" - http://www.opcode.eu.org/ - tam również więcej informacji o mnie.
Awatar użytkownika
bercik
Nadbrygadier
Nadbrygadier
 
Posty: 675
Rejestracja: 11 lis 2003, 20:41
Pochwały: 15

Postautor: zielas32 » 19 sty 2009, 19:47

Jeszcze chcialbym powiedziec słówko o kanałach. kanał 9, zwany jest kanałem ratunkowych. Dzięki niemu szybko mozemy wezwac potrzebną pomoc.Tylo ze nasluch na tym kanale nie jest juz prowadszony.Teraz kazdy woli zadzwonic z komorki na numer 112 ktory jest teraz wprowadzony w calej europie na wypadek szybkiego alarmowania w krajach uni,a ztego co zauwazylem to w niektorych pogotowiach sa anteny na maszcie od cb radia tylko ze juz nie sa uzywane. Natomiast drugi kanał 19 jest to tak zwany drogowy. Umożliwia komunikację między samochodami. wiec dzieki temu kanalowi możemy liczyć na pomoc w zlokalizowaniu wybranego przez nas miejsca. A przydatne jest to zwłaszcza, kiedy jestesmy w obcym mieście.
Bogu na Chwałe !
Ludziom na ratunek!
Awatar użytkownika
zielas32
Starszy aspirant
Starszy aspirant
 
Posty: 751
Rejestracja: 21 gru 2008, 13:12
Pochwały: 33


Wróć do Straż, policja i pogotowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości