Focenie w pobliżu "zdarzeń" lub baz służb ratowniczych

Dział poświęcony służbom ratowniczym czyli policji, pogotowiu i straży pożarnej.

Focenie w pobliżu "zdarzeń" lub baz służb ratowniczych

Postautor: Stallion » 29 kwie 2012, 15:02

Witam!

Tutaj pytanie kieruję do tych co mniej więcej w praktyce są Spotterami112 :) ... Chodzi o to jak trzeba być ubranym jeżeli zbieramy materiał foto/wideo, w pobliżu jakichś zdarzeń, no, alarmowych nazwijmy to, lub podczas wyjazdów alarmowych? Czy trzeba mieć jakieś kamizelki foto czy jakieś identyfikatory, czy trzeba to uzgadniać z przełożonymi baz służb ratowniczych, żeby pofocić co nieco? Co do kręcenia materiału foto/wideo na miejscu akcji, to wiadomo, że trzeba się zapytać, tak, nie przeszkadzać, nie utrudniać pracy, ale jak to się ma do focenia w okolicach baz służb ratowniczych? Oczywiście zapytanie się o pozwolenie na pewno nie zaszkodzi ;).

Jeszcze jedno ;), czy np. można jakoś, czy zrzeszacie się, np. z jakąś jednostką, no powiedzmy z jakimś tam PSP i zbieracie materiał dla niej? Chodzi mi o zdjęcia, filmy, relacji z akcji, bo przecież w sumie to taka trochę reklama dla danej jednostki, kawałek jej historii i to za darmo!!

Nie chodzi mi o focenie komercyjne, a jedynie dla przyjemności, dla pasji, hobby, dlatego pytam ;).

Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedzi!
Pozdrawiam, Stallion!
-----------------------------------
Ratownictwo Powiatu Mielec w moim obiektywie:
http://ratownictwopowiatumielec.wordpress.com
Awatar użytkownika
Stallion
Młodszy aspirant
Młodszy aspirant
 
Posty: 173
Rejestracja: 28 sie 2010, 16:13
Lokalizacja: Mielec

Re: Focenie w pobliżu "zdarzeń" lub baz służb ratowniczych

Postautor: Rudy529 » 29 kwie 2012, 15:50

Jeżeli chcesz nagrać jakiś wyjazd alarmowy w OSP to zgłaszasz się do Naczelnika lub Prezesa jednostki OSP i pogadaj czy mógłbym porobić zdjęcia pojazdów, budynku czy czego tam chcesz a co do wyjazdów alarmowych to musisz mieć farta i akurat być w odpowiednim miejscu o odpowiedniej godzinie żeby trafić na wyjazd a tego przewidzieć się nie da. Zasada przyjęta jest taka że nikt Ci nie zabroni jak staniesz pod jednostką i będziesz nagrywał no chyba że wejdziesz na teren jednostki ale nie powinni się o to czepiać.
Najwięcej w tym momencie może powiedzieć WojteQ bo nam użytkownikom YouTube znany jest jako miłośnik pożarnictwa, na jego kanale można znaleźć bardzo dużo przejazdów a nawet wyjazdów alarmowych z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych w Gdańsku polecam obejrzenie ;) Niech on się wypowie na temat organizowania spotkań w sprawie "sfocenia" ale taka wiedzę posiada też użytkownik marcinpchelka który też pasjonuje się pożarnictwem.

Autor postu otrzymał pochwałę
Awatar użytkownika
Rudy529
Aspirant sztabowy
Aspirant sztabowy
 
Posty: 2028
Rejestracja: 02 lip 2009, 17:36
Lokalizacja: Marki
Pochwały: 94

Re: Focenie w pobliżu "zdarzeń" lub baz służb ratowniczych

Postautor: COMMANDER » 29 kwie 2012, 16:01

Ja to generalnie robie tak, jeśli jestem w pobliżu jednotki i jest wyjazd to na luzie nagrywam, strażacy mnie kojarzą z sesji czy też z OSP, Na sesji w JRG byłem u komendanta zapytać, focę dla SGFP, powiedział że nie ma problemu tylko musi być stosowne pisemko, takie w skrócie co będzie focone, po co, dla kogo. Odnośnie zdarzeń to zawsze najlepiej zapytać, i pamiętać żeby nie robić zdjęć czy materiałów, mogących sprawić problemy załodze, np jak ktoś nie będzie miał hełmu na głowie, czy rękawic. Przedewszystkim na to trzeba zwrócić uwagę, no i w zależności od osób zakrywać twarze, bo nie którzy nie wyrażają zgody np na wystąpienie w filmiku bez kontraktu :P , i tą ich decyzje trzeba zaakceptować i uszanować nic na siłę.

Autor postu otrzymał pochwałę
Żywa Legenda Tego Forum
Awatar użytkownika
COMMANDER
Aspirant sztabowy
Aspirant sztabowy
 
Posty: 3208
Rejestracja: 08 mar 2007, 20:47
Lokalizacja: BIELSKO-BIAŁA
Pochwały: 135

Re: Focenie w pobliżu "zdarzeń" lub baz służb ratowniczych

Postautor: Stallion » 29 kwie 2012, 21:44

Dzięki za odpowiedzi!

Z podanymi przez was użytkownikami postaram się skontaktować. A co do ubioru, to nie musicie mieć jakichś kamizelek "FOTO" itd? Pewnie jak już długo focicie dla danej "bazy" to was znają, ale mimo wszystko nie musicie mieć jakichś identyfikatorów itd?

Co do osób, które nie chcą być filmowane, to masz na myśli akcje bądź filmy fabularne ;)? Mi na razie chodzi głównie o wyjazdy alarmowe, to chyba twarz strażaków w samochodzie nie trzeba zamazywać? ;).

Co do zezwolenia, zapytania się, to jak najbardziej, nawet chciałbym "przylgnąć" do mojej najbliższej KPPSP i dla nich focić ich pracę czy wyjazdy alarmowe, czysto z przyjemności ;). Wydaje mi się, że jak się z nimi zapoznam, to i milej będzie cokolwiek robić, bo dowiem się może wielu ciekawych rzeczy, a nie będę starczał jak kołek przed bazą wpatrzony w wizjer i czekał aż coś wyjedzie ;).
A tak poza tym, to jakie jest nastawienie ogólne strażaków, do Spotterów112? Czy lubią jak się filmuje ich pracę, czy mają jakieś pretensje? Chyba że to zależy? ;)

Dzięki za odpowiedz!
Pozdrawiam, Stallion!
-----------------------------------
Ratownictwo Powiatu Mielec w moim obiektywie:
http://ratownictwopowiatumielec.wordpress.com
Awatar użytkownika
Stallion
Młodszy aspirant
Młodszy aspirant
 
Posty: 173
Rejestracja: 28 sie 2010, 16:13
Lokalizacja: Mielec

Re: Focenie w pobliżu "zdarzeń" lub baz służb ratowniczych

Postautor: Kamzik » 29 kwie 2012, 22:02

Generalnie zależy od strażaków, jeden się zapyta czy nie masz nic innego do roboty a drugi podejdzie i poprosi żebyś mu te fotki wysłał na maila.
Awatar użytkownika
Kamzik
Starszy brygadier
Starszy brygadier
 
Posty: 953
Rejestracja: 21 kwie 2009, 18:58
Lokalizacja: Zakopane
Pochwały: 115

Re: Focenie w pobliżu "zdarzeń" lub baz służb ratowniczych

Postautor: firechef99 » 29 kwie 2012, 23:04

Dokładnie jak napisał Kamzik, najwięcej zależy od samych strażaków. Wydaje mi się, że nie będą sprawiać żadnych problemów, zwłaszcza jak pójdziesz do komendanta, ale zawsze możesz się ich zapytać, czy chcą być widoczni na filmie. Należy też brać pod uwagę, aby nie być nachalnym, bo można tym zrazić strażaków. Jeśli nie będziesz fanatycznie filmował, stał pod JRG przy tem. -25 stopni cały dzień i nie przeszkadzał na miejscu akcji, to sądzę, iż nie będziesz miał żadnych kłopotów ;)
firechef99
Aspirant sztabowy
Aspirant sztabowy
 
Posty: 1111
Rejestracja: 19 wrz 2010, 20:14
Pochwały: 57

Re: Focenie w pobliżu "zdarzeń" lub baz służb ratowniczych

Postautor: Stallion » 30 kwie 2012, 09:22

Oczywiście, popytać, porozmawiać, żeby nie było nieporozumień ;). A co do stania przed JRG przy mrozie 25 stopniowym to chyba raczej sobie odpuszczę, chociaż... kto wie? ;).

Dzięki za odpowiedzi!
Pozdrawiam, Stallion!
-----------------------------------
Ratownictwo Powiatu Mielec w moim obiektywie:
http://ratownictwopowiatumielec.wordpress.com
Awatar użytkownika
Stallion
Młodszy aspirant
Młodszy aspirant
 
Posty: 173
Rejestracja: 28 sie 2010, 16:13
Lokalizacja: Mielec

Re: Focenie w pobliżu "zdarzeń" lub baz służb ratowniczych

Postautor: WojteQ » 30 kwie 2012, 16:59

Aj tam mróz to nie przeszkoda.

Wszystko jest kwestią ugadania. To samo się tyczy się nagrywania jak i ubioru. My nie mamy kamizelek. Jeśli dostajemy cynk o ćwiczeniach i są one na terenie otwartym to po prostu nikomu nie wchodzimy w drogę. Jeśli natomiast będą na jakimś prywatnym terenie to dowódca nas prosi żebyśmy ubrali zwykłe żółte kamizeli i się na niego powołali*. Jeśli chodzi o nagrywanie to tez luz. Wtedy jest duża szansa że ktoś Cie dostrzeże i zacznie poznawać. U ans tak było. Pierw staliśmy pod JRG-1 a po jakimś czasie Jacek wpadł prawie pod koła SLOp`a z 1 gdzie dowódca z nim zagadał bo go poznał. Umówiliśmy się na kawkę i obgadaliśmy co i jak. Wszyscy są zachwyceni naszą twórczością, a dowódcy z miła chęcią biorą od nas płyty z fotami. Ważne żeby nie być nachalnym. Nie wchodzić nikomu w drogę i powinno być git. Z czasem dochodzą same jakieś sesje bo gdy poznasz dowódce to możesz zapytać czy była by taka możliwość. Jeśli tak to dalsze kroki ustalicie dalej. Jak masz jeszcze jakieś pytania to pytaj. Odpowiem


*Pamiętaj żeby się nie powoływać na kogoś kogo nie ma na miejscu.

Autor postu otrzymał pochwałę
" Śubmeś > iśtjudi "
Awatar użytkownika
WojteQ
Starszy brygadier
Starszy brygadier
 
Posty: 1825
Rejestracja: 19 lis 2008, 19:47
Lokalizacja: Gdańsk
Pochwały: 53

Re: Focenie w pobliżu "zdarzeń" lub baz służb ratowniczych

Postautor: Stallion » 01 maja 2012, 17:57

Rozumiem...

Ale dlaczego nie powoływać się na kogoś kogo nie ma razem z nami?

Co do reszty to tak jak powiedziałeś... Dokładnie, zapytać, nic na siłę... Właśnie, "zagadać", zdobyć kontakt z jednostką, którą się foci to na prawdę bardzo fajna rzecz, bo i milej się nawet te ujęcia zbiera, atmosfera jest inna, znają cię i zapewne można liczyć czasami na jakieś bonusy :) . Co do ubioru, to też właśnie tak myślałem, żeby mieć gdzieś w zanadrzu jakąś kamizelkę "FOTO" chociażby na jakieś wypady, manewry, akcje, bo chyba pod JRG nie trzeba jej mieć ubranej? :D .

Jeszcze jedno pytanie... Napisałeś, że potem "poszliście na kawę" i obgadaliście co i jak ;). Chodzi mi o to, czy jak się w takie układy wdajemy, to czy nie jest to potem odbierane jako "praca"? Chodzi mi o to, że musisz być tam często, musisz z nimi jeździć, musisz im robić zdjęcia? Nie mówię, że to jest złe, bo na pewno można w ten sposób się wiele dowiedzieć o pracy strażaków, ale jeżeli czasami brak czasu uniemożliwia ci uczestnictwo w jakichś pokazach, zawodach, akcjach i nie focisz wtedy, to masz jakieś konsekwencje z tego powodu? Tak tylko pytam, bo jeżeli chodzi o czas na to hobby to powiedzmy, nie mógłbym być na każde zawołanie, bo ogranicza mnie dojazd do JRG, dlatego jestem ciekaw czy nie ma w tym jakiegoś haczyka :wink: . Mimo wszystko wydaje mi się, że jest to na dość "elastycznych" warunkach ;).

-- Wto Maj 01, 2012 5:57 pm --

A tak nawiasem jeszcze: to skąd wy wiecie, np. patrząc po filmach na YT gdzie dany zastęp jechał, do jakiego zdarzenia? To tylko dzięki nasłuchowi na częstotliwości służb ratowniczych, czy może jakiś cynk? ;)
Pozdrawiam, Stallion!
-----------------------------------
Ratownictwo Powiatu Mielec w moim obiektywie:
http://ratownictwopowiatumielec.wordpress.com
Awatar użytkownika
Stallion
Młodszy aspirant
Młodszy aspirant
 
Posty: 173
Rejestracja: 28 sie 2010, 16:13
Lokalizacja: Mielec

Re: Focenie w pobliżu "zdarzeń" lub baz służb ratowniczych

Postautor: COMMANDER » 02 maja 2012, 16:02

Stallion pisze:Rozumiem...

Ale dlaczego nie powoływać się na kogoś kogo nie ma razem z nami?

Co do reszty to tak jak powiedziałeś... Dokładnie, zapytać, nic na siłę... Właśnie, "zagadać", zdobyć kontakt z jednostką, którą się foci to na prawdę bardzo fajna rzecz, bo i milej się nawet te ujęcia zbiera, atmosfera jest inna, znają cię i zapewne można liczyć czasami na jakieś bonusy :) . Co do ubioru, to też właśnie tak myślałem, żeby mieć gdzieś w zanadrzu jakąś kamizelkę "FOTO" chociażby na jakieś wypady, manewry, akcje, bo chyba pod JRG nie trzeba jej mieć ubranej? :D .

Jeszcze jedno pytanie... Napisałeś, że potem "poszliście na kawę" i obgadaliście co i jak ;). Chodzi mi o to, czy jak się w takie układy wdajemy, to czy nie jest to potem odbierane jako "praca"? Chodzi mi o to, że musisz być tam często, musisz z nimi jeździć, musisz im robić zdjęcia? Nie mówię, że to jest złe, bo na pewno można w ten sposób się wiele dowiedzieć o pracy strażaków, ale jeżeli czasami brak czasu uniemożliwia ci uczestnictwo w jakichś pokazach, zawodach, akcjach i nie focisz wtedy, to masz jakieś konsekwencje z tego powodu? Tak tylko pytam, bo jeżeli chodzi o czas na to hobby to powiedzmy, nie mógłbym być na każde zawołanie, bo ogranicza mnie dojazd do JRG, dlatego jestem ciekaw czy nie ma w tym jakiegoś haczyka :wink: . Mimo wszystko wydaje mi się, że jest to na dość "elastycznych" warunkach ;).

-- Wto Maj 01, 2012 5:57 pm --

A tak nawiasem jeszcze: to skąd wy wiecie, np. patrząc po filmach na YT gdzie dany zastęp jechał, do jakiego zdarzenia? To tylko dzięki nasłuchowi na częstotliwości służb ratowniczych, czy może jakiś cynk? ;)


Nie no to nie praca, to taka bardziej rozmowa na luzie, "przy kawie" jak to się mówi. A jeżeli chodzi o zdarzenia, to jeżeli nie słychać co mówi dyspozytor, no to pozostaje nasłuch.
Żywa Legenda Tego Forum
Awatar użytkownika
COMMANDER
Aspirant sztabowy
Aspirant sztabowy
 
Posty: 3208
Rejestracja: 08 mar 2007, 20:47
Lokalizacja: BIELSKO-BIAŁA
Pochwały: 135

Re: Focenie w pobliżu "zdarzeń" lub baz służb ratowniczych

Postautor: WojteQ » 03 maja 2012, 00:35

Luźna atmosfera. Żadna praca. Nikt mi za to nie płaci :) Robię to kiedy chce i jak chce ale muszę pamiętać że im częściej przynoszę płytki z fotami (ale nie w sposób ze 10 zdj i to wszystko tylko zapychasz płytę ile się da [oczywiście zdjęcia muszę przejść stosowna selekcje]) tym mam z nimi lepszy kontakt. Czasem bywa tak że nie widzimy się z 2 miechy ale wystarczy podrzucić płytkę i napisać swój numer fona na niej, powiedzieć na dyżurce że dla dowódcy takiego i takiego i sprawa załatwiona.

Co do akcji:

1. nasłuch.. Specjalny skaner nasłuchowy z daną częstotliwością
2. słuch...słyszysz sygnały - aparat w pogotowiu.
" Śubmeś > iśtjudi "
Awatar użytkownika
WojteQ
Starszy brygadier
Starszy brygadier
 
Posty: 1825
Rejestracja: 19 lis 2008, 19:47
Lokalizacja: Gdańsk
Pochwały: 53

Re: Focenie w pobliżu "zdarzeń" lub baz służb ratowniczych

Postautor: Stallion » 03 maja 2012, 12:40

Ok...

A co do focenia w terenie, przejazdów alarmowych itd. jak reagują na was ludzie kiedy normalnie idziecie sobie chodnikiem nagle słychać jakąś jednostkę alarmowo wyjeżdżającą z ''Jogurta :D ", a wy transformers , wyjmujecie lustrzankę, lufa, cyk cyk foty trzaskacie :D. Z jakimi reakcjami przechodniów się spotkaliście?

P.S.- Dzięki za wasze odpowiedzi !

Mówiliście o skanerach... Jakie posiadacie? Jakie polecacie do Spottingu112?
Pozdrawiam, Stallion!
-----------------------------------
Ratownictwo Powiatu Mielec w moim obiektywie:
http://ratownictwopowiatumielec.wordpress.com
Awatar użytkownika
Stallion
Młodszy aspirant
Młodszy aspirant
 
Posty: 173
Rejestracja: 28 sie 2010, 16:13
Lokalizacja: Mielec

Re: Focenie w pobliżu "zdarzeń" lub baz służb ratowniczych

Postautor: bari64 » 03 maja 2012, 14:07

Witam, jeśli mogę to chciałbym zadać swoje pytanie tutaj aby nie tworzyć nowego tematu.
A więc dziś się dowiedziałem że jutro przed remizą strażacy mają zbiórkę a po tym przejazd pod kościół na mszę z okazji dnia strażaka. Stąd pytanie czy muszę iść się kogoś spytać czy mogę zrobić zdjęcia czy tak po prostu mogę podejść, pstryknąć i pójść???
Liczył bym na szybką odpowiedź i z góry dziękuję.
Jak ktoś coś chce to moje GG 10553062

OSP Zbąszyń [url]http://www.osp.zbaszyn.pl/[/url]
PSP Nowy Tomyśl [url]http://www.nowytomysl.psp.wlkp.pl/[/url]
Awatar użytkownika
bari64
Starszy ogniomistrz
Starszy ogniomistrz
 
Posty: 128
Rejestracja: 29 sty 2010, 12:09
Lokalizacja: Zbąszyń, koło Nowego Tomyśla, niedaleko Poznania
Pochwały: 3

Re: Focenie w pobliżu "zdarzeń" lub baz służb ratowniczych

Postautor: Przypkanin98 » 03 maja 2012, 17:44

bari64-Ja bym najpierw wolał się zapytać prezesa albo kierowcę a potem foty zrobić.
Stallion-ja to chyba ze 100 razy widziałem filmiki na YT przejazdów alarmowych i jakoś nie widziałem żeby przechodnie zwracali uwagi na gościa
który nagrywa na wóz.Kiedyś jak oglądałem jeden filmik WojteQ na YT wyjazdu SD iveco magirus z JRG 1 Gdańsk to taki jeden gościu powiedział
do Wojtka żeby chyba się odsunął bo pewnie stał na wyjeżdzie dla wozów strażackich.To więc lepiej nagrywać z chodnika przy remizie lub z chodnika tylko że na przeciwnej ulicy.
Awatar użytkownika
Przypkanin98
Starszy aspirant
Starszy aspirant
 
Posty: 728
Rejestracja: 21 mar 2012, 18:27
Lokalizacja: Przypki/Tarczyn niedaleko Piaseczna,Grójca
Pochwały: 30

Re: Focenie w pobliżu "zdarzeń" lub baz służb ratowniczych

Postautor: Stallion » 03 maja 2012, 20:01

Też tak mi się właśnie wydawało, że ludzie rzadko a wręcz w ogóle nie zwracają uwagi na spotter-ów tego typu jak i innych ;).
Dzięki za odpowiedzi!

A co do skanerów na "pasmo 112" to jakie polecacie?
Pozdrawiam, Stallion!
-----------------------------------
Ratownictwo Powiatu Mielec w moim obiektywie:
http://ratownictwopowiatumielec.wordpress.com
Awatar użytkownika
Stallion
Młodszy aspirant
Młodszy aspirant
 
Posty: 173
Rejestracja: 28 sie 2010, 16:13
Lokalizacja: Mielec

Następna

Wróć do Straż, policja i pogotowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron