Nasłuch służb ratowniczych - porady/pytania/odpowiedzi

Dział poświęcony służbom ratowniczym czyli policji, pogotowiu i straży pożarnej.

Nasłuch służb ratowniczych - porady/pytania/odpowiedzi

Postautor: Stallion » 23 lis 2012, 22:13

Witam!

Tak się trochę rozsypujemy z tymi tematami o nasłuchu służb ratowniczych, tytuły wątków się zlewają, więc pomyślałem, że może założę bardziej ogólny temat w sprawie skanerów i częstotliwości, użytkowaniu sprzętu nasłuchowego, porad w tej dziedzinie itd.

Sprzęt jaki posiadam to skaner Intek AR-109
Obrazek

Mi konkretnie chodzi tylko o antenę.
Wiadomo, antena fabryczna/kitowa będzie zawsze w terenie i na razie nie będę jej zmieniał natomiast myślę o antenie stacjonarnej, która znacznie powiększyłaby zasięg skanera. Słyszałem o dipolach, antenach kierunkowych na daną remizę/bazę/jednostkę ale mi bardziej chodzi o obszar, bo chciałbym wiedzieć jak najwięcej z obszaru który mnie otacza, niż tylko co w mieście huczy :) .

Moje położenie?
Mieszkam w małej miejscowości, zabudowa powiedzmy jest dość przyległa do siebie, są drzewa ale nie za wiele... Akurat mój pokój jest na poddaszu domu jednorodzinnego i akuratnie mam go skierowanego w stronę miasta [Mielca]. Z tego względu, że mieszkam na poddaszu, to zasięg jest dosyć odcięty bo dach jest dwuspadowy z blacho-dachówki i północ jak i południe zostają odcięte.

Robiłem pierwsze próby sprzętu i łapię wieżę EPML i samoloty na nim lądujące z odległości 10km na antenie fabrycznej i jest ok. Do najbliższej JRG-1 mam 5km. Oczywiście wszystko w linii prostej.

Jaką antenę polecicie zrobić/kupić, żeby zasięg zestawu był jak największy. Wiem, że najlepiej byłoby wystawić wszystko ponad dach razem z odciągami itd. ale to niestety jest poza moimi możliwościami. Po prostu chciałbym zwiększyć zasięg skanera w optymalny sposób.

Mam nadzieję, że rozumiecie :wink:
Pozdrawiam, Stallion!
-----------------------------------
Ratownictwo Powiatu Mielec w moim obiektywie:
http://ratownictwopowiatumielec.wordpress.com
Awatar użytkownika
Stallion
Młodszy aspirant
Młodszy aspirant
 
Posty: 173
Rejestracja: 28 sie 2010, 16:13
Lokalizacja: Mielec

Re: Nasłuch służb ratowniczych - porady/pytania/odpowiedzi

Postautor: waldekpolkowice » 24 lis 2012, 11:08

Najlepszą niespodzianką jest brak niespodzianek
MAM NOWE GG. MOJE GG - 47676401
Facebook Waldemar Szańkowski
Awatar użytkownika
waldekpolkowice
Aspirant sztabowy
Aspirant sztabowy
 
Posty: 1958
Rejestracja: 01 lip 2011, 19:18
Lokalizacja: Polkowice
Pochwały: 65

Re: Nasłuch służb ratowniczych - porady/pytania/odpowiedzi

Postautor: vipperowicz3 » 25 lis 2012, 22:40

Cześć można usłyszeć pogotowie na skanerze jeżeli w moim mieście służbę pełni firma Falck?
Z góry dziękuję za odpowiedź <:)
vipperowicz3
Młodszy ogniomistrz
Młodszy ogniomistrz
 
Posty: 41
Rejestracja: 11 lis 2012, 21:40

Re: Nasłuch służb ratowniczych - porady/pytania/odpowiedzi

Postautor: waldekpolkowice » 25 lis 2012, 22:41

Tak ale musisz znać ich częstotliwość nadawania bo na pogotowiu ratunkowym państwowym na pewno nie nadają.
Najlepszą niespodzianką jest brak niespodzianek
MAM NOWE GG. MOJE GG - 47676401
Facebook Waldemar Szańkowski
Awatar użytkownika
waldekpolkowice
Aspirant sztabowy
Aspirant sztabowy
 
Posty: 1958
Rejestracja: 01 lip 2011, 19:18
Lokalizacja: Polkowice
Pochwały: 65

Re: Nasłuch służb ratowniczych - porady/pytania/odpowiedzi

Postautor: vipperowicz3 » 25 lis 2012, 22:58

ok dzięki bardzo

-- 25 Lis 2012, 21:58 --

To jak znam częstotliwość pogotowia to ją po prostu wprowadzić czy jak ? bo podobno jak słuchamy pogotowia policji straży to jest jakiś skan czy coś? Pomożecie? :?:
vipperowicz3
Młodszy ogniomistrz
Młodszy ogniomistrz
 
Posty: 41
Rejestracja: 11 lis 2012, 21:40

Re: Nasłuch służb ratowniczych - porady/pytania/odpowiedzi

Postautor: waldekpolkowice » 25 lis 2012, 23:09

Tak jak wprowadzisz to na skanerze wciskasz przycisk SCAN i skaner będzie nadawał każde komunikaty z każdej częstotliwości jaką masz wbitą w skaner
Najlepszą niespodzianką jest brak niespodzianek
MAM NOWE GG. MOJE GG - 47676401
Facebook Waldemar Szańkowski
Awatar użytkownika
waldekpolkowice
Aspirant sztabowy
Aspirant sztabowy
 
Posty: 1958
Rejestracja: 01 lip 2011, 19:18
Lokalizacja: Polkowice
Pochwały: 65

Re: Nasłuch służb ratowniczych - porady/pytania/odpowiedzi

Postautor: vipperowicz3 » 26 lis 2012, 15:33

Siema to niestety znów ja:(
Dziś usłyszałem rano wyjeżdżającą straż do wypadku,po czym od razu włączyłem skaner.Po 15-stu min u słyszałem tylko ,,Podaj mi jaka to dokładnie miejscowość'' (chwile ciszy) i ,,zrozumiałem'' i pytam się Czy na strażaków będących w wozie jadących do wezwania można usłyszeć czy oni mają jakąś inną częstotliwość?
vipperowicz3
Młodszy ogniomistrz
Młodszy ogniomistrz
 
Posty: 41
Rejestracja: 11 lis 2012, 21:40

Re: Nasłuch służb ratowniczych - porady/pytania/odpowiedzi

Postautor: Kamzik » 26 lis 2012, 16:10

Słychać ich normalnie, widocznie byli już daleko i twój skaner ich nie łapał.
Awatar użytkownika
Kamzik
Starszy brygadier
Starszy brygadier
 
Posty: 953
Rejestracja: 21 kwie 2009, 18:58
Lokalizacja: Zakopane
Pochwały: 115

Re: Nasłuch służb ratowniczych - porady/pytania/odpowiedzi

Postautor: waldekpolkowice » 26 lis 2012, 21:30

vipperowicz3 pisze:Siema to niestety znów ja:(
Dziś usłyszałem rano wyjeżdżającą straż do wypadku,po czym od razu włączyłem skaner.Po 15-stu min u słyszałem tylko ,,Podaj mi jaka to dokładnie miejscowość'' (chwile ciszy) i ,,zrozumiałem'' i pytam się Czy na strażaków będących w wozie jadących do wezwania można usłyszeć czy oni mają jakąś inną częstotliwość?


Warto zainwestować w antenę. Ja mam na mojej zasięg do 20 km (16 km na 100% łapie sprawdzone)
Najlepszą niespodzianką jest brak niespodzianek
MAM NOWE GG. MOJE GG - 47676401
Facebook Waldemar Szańkowski
Awatar użytkownika
waldekpolkowice
Aspirant sztabowy
Aspirant sztabowy
 
Posty: 1958
Rejestracja: 01 lip 2011, 19:18
Lokalizacja: Polkowice
Pochwały: 65

Re: Nasłuch służb ratowniczych - porady/pytania/odpowiedzi

Postautor: Max_997 » 26 lis 2012, 22:57

Jaka antenę kupiłeś ?
Zobacz mojego pokemona!

Ty wyluzuj szelki, napisałem mu tylko o co chodzi
by Grzegorz
Awatar użytkownika
Max_997
Aspirant
Aspirant
 
Posty: 400
Rejestracja: 01 paź 2012, 19:51
Pochwały: 9

Re: Nasłuch służb ratowniczych - porady/pytania/odpowiedzi

Postautor: waldekpolkowice » 27 lis 2012, 08:25

Max_997 pisze:Jaka antenę kupiłeś ?


http://allegro.pl/antena-teleskopowa-1- ... 05005.html
Najlepszą niespodzianką jest brak niespodzianek
MAM NOWE GG. MOJE GG - 47676401
Facebook Waldemar Szańkowski
Awatar użytkownika
waldekpolkowice
Aspirant sztabowy
Aspirant sztabowy
 
Posty: 1958
Rejestracja: 01 lip 2011, 19:18
Lokalizacja: Polkowice
Pochwały: 65

Re: Nasłuch służb ratowniczych - porady/pytania/odpowiedzi

Postautor: 998fan » 02 gru 2012, 00:09

O jezuuuu, ludzie... Po co wy kupujecie jakieś anteny za 70 zł + przesyłka, jak może zrobić sobie za ok 30 zł antenę bazową... ;) Zakładacie konto i macie tu przepis na bardzo dobrą antenę, której sam używam :) http://radioscanner.pl/viewtopic.php?f=6&t=5425 Zachęcam d zrobienia !
http://ostroda112.wordpress.com - Ostródzkie Ratownictwo w Obiektywie
Polub Ostróda112 na Facebook'u! - http://www.facebook.com/Ostroda112
Awatar użytkownika
998fan
Sekcyjny
Sekcyjny
 
Posty: 15
Rejestracja: 10 cze 2011, 19:11
Lokalizacja: Ostróda

Re: Nasłuch służb ratowniczych - porady/pytania/odpowiedzi

Postautor: Stallion » 16 gru 2012, 20:30

Cześć!

Ja mam jeszcze jedno pytanie w sprawie anteny!

Chodzi o to, że dipol już jest i ponad 2 tygodnie go testuję ale był za nisko. Słyszałem samoloty podchodzące do lądowania na EPML ale nie słyszałem wieży, słyszałem EPRZ wieżę i samoloty. Co do służb to nigdy żadnej z nich nie usłyszałem mimo, że cały czas wiałem włączony skaner... A jak cały czas nasłuchiwałem to oprócz że na wszystkich częstotliwościach było głucho to na PSP cały czas coś strzelało, ale siła sygnału była=0. Dzisiaj zapakowałem wszystko na maszt miedziany o wysokości ok 4m. Co do długości ramion to dałem je na maxa i jedna z nich jest w pionie a druga w poziomie, bo zależy mia na wysokości... Teraz cały zestaw jest na wysokości ok 3piętra w normalnym bloku. Przy pomocy Google Earth zobaczyłem precyzyjnie gdzie jestem jaki mam dystans do JRG-1 i w jakim kierunku jest ode mnie... Kompas też mi w tym pomógł. Ustawiłem się centralnie na JRG-1 z anteną a w moim przypadku to jest ok. 20stopni za zachód od Kierunku północnego. Tak że wszystko jest ok. Samoloty na EPML słyszę, wieży nie , EPRZ słyszę całe. Służb dalej nie, ale może nic nie mówią...

ALE...
Kiedy ustawiłem się na PSP to cisza ciszą, ale redukcji szumów nie muszę już włączać bo nie ma teraz zakłóceń, nic nie strzela, pika, trzeszczy itd... Niedawno, przed chwilą usłyszałem, że skaner się "obudził" na częstotliwości PSP ale nie słyszałem nic oprócz tego że ekran się zaświecił i wskaźnik "siły fali" poszedł na maxa więc chyba wszystko jest ok. Ale dlaczego dalej nic nie słyszę? Czy oni tak rzadko coś mówią? Co jest dalej nie tak? Przecież PSP ma gigantyczny maszt radiowy? Mój sprzęt teraz jest naprawdę wysoko, to dlaczego dalej nic nie słyszę?...Jest jeszcze możliwość dania masztu tego mojego na dach i wysunięcie go może z 1m ponad dach myślisz że coś da? Czy w ogóle trzeba go tak wysoko wyrzucać?
Czy to że wiatr trochę nim kolebie przeszkodzi w odbiorze sygnału?
Czy może rozwartość ramion dipola jest za duża - no ale ja nie mam tak że mam sygnał tylko słaby, tylko teraz sygnał jest chyba na 100% tylko nic nie słyszę

Tutaj zdjęcia anteny:
ObrazekObrazekObrazek


Pozdrawiam i dzięki z góry za odpowiedź!

P.S. - Dosłownie przed chwilą dowiedziałem się o zdarzeniu w Mielcu gdzie zostały zadysponowane policja i straż, i skaner się włączył, pasek ustawiał się na max siłę sygnału, wyświetlacz się włączał, ale nic nie słyszałem, szumów czy coś, nic! Wygląda tak jakby łapał sygnał, ale nie odczytywał go czy jakoś tak...
Ostatnio zmieniony 16 gru 2012, 20:33 przez Stallion, łącznie zmieniany 1 raz
Pozdrawiam, Stallion!
-----------------------------------
Ratownictwo Powiatu Mielec w moim obiektywie:
http://ratownictwopowiatumielec.wordpress.com
Awatar użytkownika
Stallion
Młodszy aspirant
Młodszy aspirant
 
Posty: 173
Rejestracja: 28 sie 2010, 16:13
Lokalizacja: Mielec

Re: Nasłuch służb ratowniczych - porady/pytania/odpowiedzi

Postautor: Kamzik » 16 gru 2012, 20:31

Dobrym momentem sprawdzenia czy słyszysz straż jest zmiana służby. Wtedy sprawdzana jest łączność w samochodach.
Awatar użytkownika
Kamzik
Starszy brygadier
Starszy brygadier
 
Posty: 953
Rejestracja: 21 kwie 2009, 18:58
Lokalizacja: Zakopane
Pochwały: 115

Re: Nasłuch służb ratowniczych - porady/pytania/odpowiedzi

Postautor: Stallion » 16 gru 2012, 20:36

Ale no właśnie jak przed chwilą było... Była akcja, skaner się włączał, wyświetlacz się podświetlił, sygnał skakał na maxa, tak jakby coś było, jakby była wymiana informacji ale nic nie słyszałem a głośność jest na fulla! A jak przełączę np. na lotnicze czy radio to łapie od razu i słychać więc to raczej nie jest jakaś wada sprzętu... tylko czego?!
Pozdrawiam, Stallion!
-----------------------------------
Ratownictwo Powiatu Mielec w moim obiektywie:
http://ratownictwopowiatumielec.wordpress.com
Awatar użytkownika
Stallion
Młodszy aspirant
Młodszy aspirant
 
Posty: 173
Rejestracja: 28 sie 2010, 16:13
Lokalizacja: Mielec

Następna

Wróć do Straż, policja i pogotowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron