Każy z nas jest "ratownikiem" - "gadżety" i ich wykożystanie

Dział poświęcony służbom ratowniczym czyli policji, pogotowiu i straży pożarnej.

Każy z nas jest "ratownikiem" - "gadżety" i ich wykożystanie

Postautor: Stallion » 12 gru 2012, 23:32

Cześć!

Można spotkać w sieci masę aukcji na których można kupić różne kamizelki/naszywki/opaski/kurtki itd. z emblematami pt.: "ratownik, ratownictwo, ratownictwo medyczne" pisane słownie lub przez symbole... Można to kupić i nikt się do tego nie doczepi.

I teraz, jak to jest z ich wykorzystaniem?

Nie mam tu na myśli ubieranie się w "to wszystko" i paradowanie w tym gdziekolwiek, bo jest to głupie i w sumie dziwne ;), ale chodzi mi tu o wykorzystanie tego typu rzeczy podczas np. takiej sytuacji...

WYPADEK DROGOWY

Jak wiadomo różnie bywa z wyposażeniem naszych pojazdów w apteczki, kamizelki itd... Jednak o ile większość kierowców powiedzmy dba o tą kwestię, to inni dbają o to jeszcze bardziej. Znam takie osoby, które mają auta lepiej wyposażone, zdatne wyposażenie apteczki, apteczki rozbudowane, nawet nie jedną apteczkę ze sobą wożą, kamizelki, opaski odblaskowe... Po prostu są to osoby, które chcą się włączyć w akcję kiedy taka się zdarzy... I chcą pomóc.

Jeżeli jesteśmy świadkami wypadku, i chcemy pomóc poszkodowanym, a nikt się nie zatrzymuje, no to wtedy się zaczyna... Duża apteczka "z emblematem RM" opaski odblaskowe, kamizelka z napisem ratownik... Oczywiście rozeznanie wszystkiego, zabezpieczenie miejsca wypadku, powiadomienie służb itd... Procedury, procedury, procedury...

Przyjeżdżają profesjonaliści i przejmują poszkodowanych jak i cały ten bajzel który się zrobił... Jak zareagują na osobę, która jest no powiedzmy tak ubrana... Nie każdy musi być zawodowym ratownikiem, żeby "proceduralnie" wykonać pierwszą pomoc, a że ma jeszcze do tego sprzęt, to chyba dobrze nie? Co z takimi dodatkami jak np. kamizelka z napisem "ratownik". Głównie chodzi o to żeby nie patrzeć na gościa, który krząta się koło auta, jako na drogowca, który coś naprawia, ale jako na ratownika, który próbuje ratować ludzkie życie. To chyba nawet skłania ludzi do pewnego zainteresowania się zdarzeniem, a ktoś może nawet się zatrzyma, chodzi mi tu w szczególności o wypadki nocą, kiedy nie widać dokładnie co jest, a ten napis w sumie zdradza, że coś jest nie tak...

Czy osoba nie będąca ratownikiem zawodowym może nosić takie rzeczy na sobie? Czy nie będzie to źle odebrane przez fachowców?

Co z takimi prezentami jak np. smycze czy czapki z nadrukami loga ratownictwa medycznego... Używanie takich rzeczy jest dozwolone czy przewidziane dla konkretnych osób które zawodowo tymi rzeczami się zajmują?

Dzięki z góry za odpowiedzi!
Pozdrawiam, Stallion!
-----------------------------------
Ratownictwo Powiatu Mielec w moim obiektywie:
http://ratownictwopowiatumielec.wordpress.com
Awatar użytkownika
Stallion
Młodszy aspirant
Młodszy aspirant
 
Posty: 173
Rejestracja: 28 sie 2010, 16:13
Lokalizacja: Mielec

Re: Każy z nas jest "ratownikiem" - "gadżety" i ich wykożyst

Postautor: WojteQ » 13 gru 2012, 00:53

dla mnie to już takie trochę obnoszenie się i szpanowanie tytułem ratownika. Jesli ja jade po cywilu i widze wypadek to nadal jestem po cywilu tylko poszkodowanemu mowie ze jestem ratownikiem i spróbuje mu pomoc. mam jedynie naklejkę na tylnej szybie mała "RATOWNICTWO MEDYCZNE". Jeśli chodzi o apteczki to bywa roznie. Normalnie bede miał torbe R-0 ale obecnie moja pateczka wymaga powaznego uzupełnienia.
" Śubmeś > iśtjudi "
Awatar użytkownika
WojteQ
Starszy brygadier
Starszy brygadier
 
Posty: 1825
Rejestracja: 19 lis 2008, 19:47
Lokalizacja: Gdańsk
Pochwały: 53

Re: Każy z nas jest "ratownikiem" - "gadżety" i ich wykożyst

Postautor: waldekpolkowice » 13 gru 2012, 08:23

Fakt faktem jest się bardzo dumnym że jest się ratownikiem. Ale należy pamiętać że ten zawód wybiera się z wyboru i dla pomocy ludziom, więc nie ma potrzeby nagminnie chwalić się tym :D
Najlepszą niespodzianką jest brak niespodzianek
MAM NOWE GG. MOJE GG - 47676401
Facebook Waldemar Szańkowski
Awatar użytkownika
waldekpolkowice
Aspirant sztabowy
Aspirant sztabowy
 
Posty: 1958
Rejestracja: 01 lip 2011, 19:18
Lokalizacja: Polkowice
Pochwały: 65

Re: Każy z nas jest "ratownikiem" - "gadżety" i ich wykożyst

Postautor: WojteQ » 14 gru 2012, 00:16

Duma a szpan to dwie różne rzeczy
" Śubmeś > iśtjudi "
Awatar użytkownika
WojteQ
Starszy brygadier
Starszy brygadier
 
Posty: 1825
Rejestracja: 19 lis 2008, 19:47
Lokalizacja: Gdańsk
Pochwały: 53

Re: Każy z nas jest "ratownikiem" - "gadżety" i ich wykożyst

Postautor: Robert18gol » 14 gru 2012, 11:11

Właśnie po to wymyślili ten patent z kamizelkami w samochodach żebyś był widoczny i dlatego są bez napisu Straż Ratownik itp bo jesteś po cywilnemu. Osoby z innymi kamizelkami z napisami jakimiś to jest tylko szpan nic więcej. ;)
Założyciel PRL MOD FOR EMERGENCY 4
Ochotnicza Straż Pożarna Szczecin
"Dla Ratownika i pacjenta... im pacjent jest spokojniejszy tym bardziej Jego stan jest niepokojący..."
Awatar użytkownika
Robert18gol
Młodszy kapitan
Młodszy kapitan
 
Posty: 1991
Rejestracja: 11 wrz 2009, 09:26
Lokalizacja: Goleniów / Szczecin / Nowogard
Pochwały: 53

Re: Każy z nas jest "ratownikiem" - "gadżety" i ich wykożyst

Postautor: WojteQ » 14 gru 2012, 15:22

Tak jak mówi Robert. Kamizelka odblaskowa wystarczy...
" Śubmeś > iśtjudi "
Awatar użytkownika
WojteQ
Starszy brygadier
Starszy brygadier
 
Posty: 1825
Rejestracja: 19 lis 2008, 19:47
Lokalizacja: Gdańsk
Pochwały: 53

Re: Każy z nas jest "ratownikiem" - "gadżety" i ich wykożyst

Postautor: Stallion » 14 gru 2012, 18:55

Ok ;) . Dzięki za odpowiedzi, już teraz wiem o co chodzi...
Pozdrawiam, Stallion!
-----------------------------------
Ratownictwo Powiatu Mielec w moim obiektywie:
http://ratownictwopowiatumielec.wordpress.com
Awatar użytkownika
Stallion
Młodszy aspirant
Młodszy aspirant
 
Posty: 173
Rejestracja: 28 sie 2010, 16:13
Lokalizacja: Mielec


Wróć do Straż, policja i pogotowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość