Kolor "belki" a Straż Miejska ...

Dział poświęcony służbom ratowniczym czyli policji, pogotowiu i straży pożarnej.

Kolor "belki" a Straż Miejska ...

Postautor: Stallion » 11 lut 2013, 18:51

Witam!

Belka w "cudzysłowie" bo nie każda SM ma belkę na dachu :).

Ale do rzeczy... Nie każdy radiowóz SM ma belkę koloru niebieskiego... Niektóre mają niebieskie światła, inne pomarańczowe a inne mieszane czerwone z niebieskimi, a wracając do niebieskich to czasem z dodatkiem czerwonego do prowadzenia kolumny...

Czy to wpływa na możliwości danego radiowozu? Czy każdy radiowóz SM ma sygnalizację dźwiękową? Jeżeli ma niebieskie/czerwono-niebieskie/niebieskie z czerwonym do prowadzenia kolumny to ma modulator? Jeżeli ma Pomarańczowe to nie ma? Dlaczego w niektórych miastach jest tak a w innych inaczej?

Dzięki z góry za odpowiedź!

----------------------------------------------------------------------

Post edytowany przez: Apollo

Połączyłem dwa tematy w jeden.
Pozdrawiam, Stallion!
-----------------------------------
Ratownictwo Powiatu Mielec w moim obiektywie:
http://ratownictwopowiatumielec.wordpress.com
Awatar użytkownika
Stallion
Młodszy aspirant
Młodszy aspirant
 
Posty: 173
Rejestracja: 28 sie 2010, 16:13
Lokalizacja: Mielec

Światło do "konwojowania" na belce a jego użycie/nadużycie

Postautor: Stallion » 11 lut 2013, 18:56

Witam!

Światło czerwone na belce jest do prowadzenia kolumny pojazdów i pojazd prowadzący jak i zamykający jest zobowiązany do jego włączenia. Jeśli mówię źle to poprawcie :D .

Czy oprócz tego zadania służby wyposażone w ten kolor na belce mogą go używać w innych przypadkach?
Pytam, bo czasami czy to na filmach w telewizji, czy normalnie można zobaczyć jak np. alarmowo stoi Ducato przy wypadku i ma włączone czerwone, czy np. w kolumnie pojazdów uprzywilejowanych te pojazdy co mają ten kolor to go włączają, nie tylko prowadzący i zamykający ale wszystkie...

Dzięki z góry za odpowiedzi!
Pozdrawiam, Stallion!
-----------------------------------
Ratownictwo Powiatu Mielec w moim obiektywie:
http://ratownictwopowiatumielec.wordpress.com
Awatar użytkownika
Stallion
Młodszy aspirant
Młodszy aspirant
 
Posty: 173
Rejestracja: 28 sie 2010, 16:13
Lokalizacja: Mielec

Re: Światło do "konwojowania" na belce a jego użycie/nadużyc

Postautor: waldekpolkowice » 11 lut 2013, 19:12

Najwidoczniej mogą. Mam na moim filmiku taką sytuację. Widać to w pierwszych sekundach :arrow: :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=9P4-cHuqrko
Najlepszą niespodzianką jest brak niespodzianek
MAM NOWE GG. MOJE GG - 47676401
Facebook Waldemar Szańkowski
Awatar użytkownika
waldekpolkowice
Aspirant sztabowy
Aspirant sztabowy
 
Posty: 1958
Rejestracja: 01 lip 2011, 19:18
Lokalizacja: Polkowice
Pochwały: 65

Re: Kolor "belki" a Straż Miejska ...

Postautor: waldekpolkowice » 11 lut 2013, 19:13

Nowe SM mają modulatory stare niekoniecznie. Jeżdżą jeszcze SM nawet bez belki :D i jak są nowe to już przeważnie montowane są niebieskie belki czy koguty.
Najlepszą niespodzianką jest brak niespodzianek
MAM NOWE GG. MOJE GG - 47676401
Facebook Waldemar Szańkowski
Awatar użytkownika
waldekpolkowice
Aspirant sztabowy
Aspirant sztabowy
 
Posty: 1958
Rejestracja: 01 lip 2011, 19:18
Lokalizacja: Polkowice
Pochwały: 65

Re: Kolor "belki" a Straż Miejska ...

Postautor: Apollo » 11 lut 2013, 19:31

Zgodnie z prawem SM jest pojazdem uprzywilejowanym ale musi spełniać odpowiednie warunki. Być pojazdem oznakowanym i "posiadać niebieską" belkę z sygnalizacją dźwiękową. Niektóre pojazdy mają tylko pomarańczową belkę i one nie mogą poruszać się alarmowo (pewnie jeżdżą nimi "parkingowi".) A to że wszystkie wozy nie mają nowych belek jest prosta - koszty wymiany

Jeżeli chodzi o belkę z niebieskimi i czerwonymi światłami:

- czerwonego używa się wtedy gdy jedzie kolumna pojazdów uprzywilejowanych (czyli ma włączone niebieskie + to jedno czerwone). W kolumnie ma je włączone pierwszy i ostatni pojazd.

Ogólnie tak powinno używać się czerwonego światła. Ale wiadomo że przy słabej widoczności odpala się wszystko "co świeci". Przy dobrej widoczności czerwone powinno być zgaszone.

Autor postu otrzymał pochwałę
Kontakt: 41399215
Awatar użytkownika
Apollo
Starszy brygadier
Starszy brygadier
 
Posty: 426
Rejestracja: 25 lut 2009, 12:13
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 22

Re: Kolor "belki" a Straż Miejska ...

Postautor: Stallion » 11 lut 2013, 19:59

Ok, dziękuję wam bardzo za odpowiedzi ;)
Pozdrawiam, Stallion!
-----------------------------------
Ratownictwo Powiatu Mielec w moim obiektywie:
http://ratownictwopowiatumielec.wordpress.com
Awatar użytkownika
Stallion
Młodszy aspirant
Młodszy aspirant
 
Posty: 173
Rejestracja: 28 sie 2010, 16:13
Lokalizacja: Mielec

Re: Kolor "belki" a Straż Miejska ...

Postautor: Robert18gol » 11 lut 2013, 21:12

Z tego co ja się osobiście orientuje czerwony jest też wykorzystywany jeżeli jeden z pasów na jezdni jest nieprzejezdny :P
Założyciel PRL MOD FOR EMERGENCY 4
Ochotnicza Straż Pożarna Szczecin
"Dla Ratownika i pacjenta... im pacjent jest spokojniejszy tym bardziej Jego stan jest niepokojący..."
Awatar użytkownika
Robert18gol
Młodszy kapitan
Młodszy kapitan
 
Posty: 1991
Rejestracja: 11 wrz 2009, 09:26
Lokalizacja: Goleniów / Szczecin / Nowogard
Pochwały: 53

Re: Kolor "belki" a Straż Miejska ...

Postautor: waldekpolkowice » 11 lut 2013, 21:30

Robert18gol pisze:Z tego co ja się osobiście orientuje czerwony jest też wykorzystywany jeżeli jeden z pasów na jezdni jest nieprzejezdny :P


Dobrze się orientujesz. Kiedyś spotkałem się z taką sytuacją że T-4 w wersji 4 kogutowej zatrzymał pojazd do kontroli na lewym pasie. Czerwony kogut mieli zamontowany po lewej stronie i tylko on był włączony co mogło świadczyć właśnie o częściowym wyłączeniu pasa ruchu z tego powodu :D
Najlepszą niespodzianką jest brak niespodzianek
MAM NOWE GG. MOJE GG - 47676401
Facebook Waldemar Szańkowski
Awatar użytkownika
waldekpolkowice
Aspirant sztabowy
Aspirant sztabowy
 
Posty: 1958
Rejestracja: 01 lip 2011, 19:18
Lokalizacja: Polkowice
Pochwały: 65

Re: Kolor "belki" a Straż Miejska ...

Postautor: Apollo » 11 lut 2013, 21:55

Dobrze się orientujesz. Kiedyś spotkałem się z taką sytuacją że T-4 w wersji 4 kogutowej zatrzymał pojazd do kontroli na lewym pasie. Czerwony kogut mieli zamontowany po lewej stronie i tylko on był włączony co mogło świadczyć właśnie o częściowym wyłączeniu pasa ruchu z tego powodu


Powinien mieć włączone niebieskie. Ustawa mówi jasno do czego jest czerwone światło w belce. To była ewidentna samowolka i "umowne ostrzeżenie" i do tego mylne. W Warszawie i okolicach nie spotkałem się aby jakakolwiek służba używała czerwonego gdzie indziej niż w konwojach. Nawet jak jadą nowe Mercedesy Policyjne w kolumnie to dają dołączanego czerwonego koguta zgodnie z przepisami.

Świadczy to tylko o głupocie Policjanta. I źle się orientujesz. Chyba że poprzesz mi tę tezę jakimś rozporządzeniem prawnym.
Kontakt: 41399215
Awatar użytkownika
Apollo
Starszy brygadier
Starszy brygadier
 
Posty: 426
Rejestracja: 25 lut 2009, 12:13
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 22


Wróć do Straż, policja i pogotowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron