Prawa Strażaka OSP

Dział poświęcony służbom ratowniczym czyli policji, pogotowiu i straży pożarnej.

Prawa Strażaka OSP

Postautor: Rudy529 » 21 lut 2013, 11:57

Siema. Mam pytanie do tych którzy wielokrotnie reagowali na wycie syreny jadąc samochodem bardzo szybko i niebezpiecznie, pytanie brzmi czy policja widząc nas jadących dość szybko gdy wyje syrena może nas zatrzymać i wlepić mandat wiedząc że zostaliśmy zaalarmowani czy nie? Czy to może zależy od tego czy oni nas znają i wiedzą że jeździmy tak tylko gdy jest zdarzenie ?? Pytam bo w Zielonce nie raz nie dwa jak byłem w okolicy i zawyła syrena to Druhowie pędzili autami szybko i niebezpiecznie i zastanawiałem się co by było gdyby ich policja zauważyła że łamią prawo.

Są jakieś przepisy czy może wytyczne o które opiera się OSP i Policja czy to tylko opiera się na wyrozumiałości policjantów wobec Strażaków jadących do remizy??
Awatar użytkownika
Rudy529
Aspirant sztabowy
Aspirant sztabowy
 
Posty: 2028
Rejestracja: 02 lip 2009, 17:36
Lokalizacja: Marki
Pochwały: 94

Re: Prawa Strażaka OSP

Postautor: waldekpolkowice » 21 lut 2013, 12:23

Najlepszą niespodzianką jest brak niespodzianek
MAM NOWE GG. MOJE GG - 47676401
Facebook Waldemar Szańkowski
Awatar użytkownika
waldekpolkowice
Aspirant sztabowy
Aspirant sztabowy
 
Posty: 1958
Rejestracja: 01 lip 2011, 19:18
Lokalizacja: Polkowice
Pochwały: 65

Re: Prawa Strażaka OSP

Postautor: Rudy529 » 21 lut 2013, 12:33

Czyli to zależy od policjantów oraz mojego sposobu prowadzenia pojazdu, rodzaju zdarzenia i odległości od remizy??
Awatar użytkownika
Rudy529
Aspirant sztabowy
Aspirant sztabowy
 
Posty: 2028
Rejestracja: 02 lip 2009, 17:36
Lokalizacja: Marki
Pochwały: 94

Re: Prawa Strażaka OSP

Postautor: Kamzik » 21 lut 2013, 15:45

Dokładnie, zależy to od policjanta, jak będzie miał dobry dzień to Cię puści. Nie jedziesz pojazdem uprzywilejowanym, więc musisz stosować się do przepisów. Każdy takie rajd na syrenę jest twoją dobrowolną decyzją.
Awatar użytkownika
Kamzik
Starszy brygadier
Starszy brygadier
 
Posty: 953
Rejestracja: 21 kwie 2009, 18:58
Lokalizacja: Zakopane
Pochwały: 115

Re: Prawa Strażaka OSP

Postautor: Apollo » 22 lut 2013, 02:16

Rudy529 pisze:Siema. Mam pytanie do tych którzy wielokrotnie reagowali na wycie syreny jadąc samochodem bardzo szybko i niebezpiecznie, pytanie brzmi czy policja widząc nas jadących dość szybko gdy wyje syrena może nas zatrzymać i wlepić mandat wiedząc że zostaliśmy zaalarmowani czy nie? Czy to może zależy od tego czy oni nas znają i wiedzą że jeździmy tak tylko gdy jest zdarzenie ?? Pytam bo w Zielonce nie raz nie dwa jak byłem w okolicy i zawyła syrena to Druhowie pędzili autami szybko i niebezpiecznie i zastanawiałem się co by było gdyby ich policja zauważyła że łamią prawo.

Są jakieś przepisy czy może wytyczne o które opiera się OSP i Policja czy to tylko opiera się na wyrozumiałości policjantów wobec Strażaków jadących do remizy??


Polecam ustawę o pojazdach/służbach uprzywilejowanych i w jakich okolicznościach mogą poruszać się alarmowo.

A w skrócie. Nie, nie możesz łamać przepisów RD bo nie masz uprawnień. Jesteś zwykłym kierowcą który dojeżdża do formacji która ma uprawnienia. Zakładasz UPSa wsiadasz w wóz bojowy który ma "ustawowe" oznaczenia oraz posiada "świetlno - dźwiękowe" i jedziesz alarmowo.
Kontakt: 41399215
Awatar użytkownika
Apollo
Starszy brygadier
Starszy brygadier
 
Posty: 426
Rejestracja: 25 lut 2009, 12:13
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 22

Re: Prawa Strażaka OSP

Postautor: Elfir » 22 lut 2013, 12:49

Przydatną rzeczą w OSP są legitymacje członkowskie. Był u nas właśnie przypadek gdzie strażak który jechał do remizy po zaalarmowaniu OSP, został zatrzymany przez policję. Po wyjaśnieniu sprawy i pokazaniu legitymacji, policjanci zaczęli go "holować" do remizy. Sami włączyli sygnały i konwojowali go do remizy.
Elfir
Młodszy ogniomistrz
Młodszy ogniomistrz
 
Posty: 58
Rejestracja: 14 maja 2012, 21:31
Pochwały: 3

Re: Prawa Strażaka OSP

Postautor: Rudy529 » 22 lut 2013, 13:41

Wątpię by policja w taki sposób ingerowała w dojazd do OSP eskortując strażaka na sygnałach. W mojej OSP policjanci znają tych którzy wyjeżdżają regularnie do zdarzeń i ignorują to że jadą zbyt szybko, wiadomo że to nie jest 150 km/h ale np na ulicy gdzie jest ograniczenie do 40 km/h jadą 60 km/h.

@Apollo wiem że nie mogę według prawa ale chodziło mi tu bardziej o jakieś porozumienie na linii strażak-policjant, wiem że zależne jest to od relacji ze stróżami prawa oraz od tego w jaki sposób dojeżdżamy do remizy na alarm, nikt nie mówi tu o wyprzedzanie na 3-ciego, jeździe 200 km/h, jazdę pod prąd i na czerwonym. Jakbyś widział jak strażacy OSP jadą na alarm to byś wiedział że często jeżdżą agresywnie ale nie z setką na liczniku.

To w sumie temat można zamknąć, dowiedziałem się że to jest zależne od policjantów/strażników miejskich i nie wynika to z prawa.
Awatar użytkownika
Rudy529
Aspirant sztabowy
Aspirant sztabowy
 
Posty: 2028
Rejestracja: 02 lip 2009, 17:36
Lokalizacja: Marki
Pochwały: 94

Re: Prawa Strażaka OSP

Postautor: Apollo » 22 lut 2013, 15:31

Rudy529 pisze:@Apollo wiem że nie mogę według prawa ale chodziło mi tu bardziej o jakieś porozumienie na linii strażak-policjant, wiem że zależne jest to od relacji ze stróżami prawa oraz od tego w jaki sposób dojeżdżamy do remizy na alarm, nikt nie mówi tu o wyprzedzanie na 3-ciego, jeździe 200 km/h, jazdę pod prąd i na czerwonym. Jakbyś widział jak strażacy OSP jadą na alarm to byś wiedział że często jeżdżą agresywnie ale nie z setką na liczniku.



Ogólnie jest coraz mniej patroli Policji i wątpię by złapali kogoś jak wszyscy są na łapankach na głównych drogach. Ale jeżeli dojdzie do takiej sytuacji a Policja też się dowiaduje o ważnych wydarzeniach chociażby z radiostacji (pożar, wypadek) to się z Tobą zgadzam - na bank puszczą po okazaniu legitymacji.

Ale jak Cię złapią bo pędzisz samochodem na remizę bo drzewo jest na drodze czy mówiąc potocznie trzeba zając się kotem na drzewie to wątpię czy by tak przychylnie patrzyli.
Kontakt: 41399215
Awatar użytkownika
Apollo
Starszy brygadier
Starszy brygadier
 
Posty: 426
Rejestracja: 25 lut 2009, 12:13
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 22


Wróć do Straż, policja i pogotowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron