PPP w przypadku rany brzucha

Dział poświęcony służbom ratowniczym czyli policji, pogotowiu i straży pożarnej.

PPP w przypadku rany brzucha

Postautor: 0202prezesmaciek » 24 sty 2014, 22:47

Hejka>
Przypomniała mi się pewna niejasność.
W przypadku przebicia brzucha ((żołądka, wnętrzności) [np. nożem ] pierwsza pomoc przedmed. zależy od kierunku rany ?
Co zrobić w tej sytuacji ?
Coś mi świta, że trza zakleić ranę folią w sposób zależny od kierunku rany .... pionowo inaczej i poziomo inaczej
Jak to z tym jest ?
Maciex

Zakończyłem prace nad B-B mod.
Obecnie: obijam się.
0202prezesmaciek
Starszy aspirant
Starszy aspirant
 
Posty: 676
Rejestracja: 05 cze 2010, 14:26
Lokalizacja: częstoooooochowa
Pochwały: 18

Re: PPP w przypadku rany brzucha

Postautor: Rudy529 » 24 sty 2014, 23:08

Ale nóż tkwi w brzuchu czy nie ?? Zależy czy obficie krwawi czy nie bo jeżeli leje się naprawdę mocno jak woda z kranu to najprawdopodobniej bez chirurga się nie obejdzie ale według tego co nas uczyli to jeżeli nie doszło do wypłynięcia wnętrzności ale z brzucha leci krew to należy zatamować krwawienie i uciskać to miejsce ale w przypadku wypłynięcia wnętrzności ja się rozpisywać nie będę, masz tu co trzeba zrobić

http://www.policja.pl/pol/profilaktyka/ ... 6,dok.html

Autor postu otrzymał pochwałę
Awatar użytkownika
Rudy529
Aspirant sztabowy
Aspirant sztabowy
 
Posty: 2028
Rejestracja: 02 lip 2009, 17:36
Lokalizacja: Marki
Pochwały: 94

Re: PPP w przypadku rany brzucha

Postautor: 0202prezesmaciek » 25 sty 2014, 01:25

Dzięki wielkie, przyda się materiał.
Ale nadal coś mi brakuje - nie pamiętam już o co dokładnie chodziło ale czy w jakimś przypadku trza zakleić folią brzuch/klatkę piersiową folią albo w 3 miejscach albo w 2 [ po przekątnej] zależnie od kształtu rany ? Coś mi świta ... ale która kaplica to nie wiem. Stosuję się takie coś kiedyś ?
Maciex

Zakończyłem prace nad B-B mod.
Obecnie: obijam się.
0202prezesmaciek
Starszy aspirant
Starszy aspirant
 
Posty: 676
Rejestracja: 05 cze 2010, 14:26
Lokalizacja: częstoooooochowa
Pochwały: 18

Re: PPP w przypadku rany brzucha

Postautor: Kamzik » 25 sty 2014, 01:51

Dobrze Ci świta, opatrunek z folii można zastosować przy przebiciu płuca. Wycina się kwadrat z folii i przykłada do rany, po czym łapie się go w 3 rogach, górnych i jednym dolnym, w zależności od strony, po której jest rana. Czwarty róg zostawia się luźny, aby mogła spod niego wypływać krew i wydzielina z płuc. Działa on na takiej zasadzie, że przy wydechu się podnosi i pozwala na wyjście powietrza przez dziurę oraz wylanie się płynów, natomiast przy wdechu dociska się do klatki i uniemożliwia zasysanie przez dziurę "lewego" powietrza, co mogłoby doprowadzić do powstania odmy opłucnowej.

Co do pierwszego pytania, jeżeli nóż tkwi w ranie, nie wyciągamy go, w miarę możliwości stabilizujemy np. 2 zwiniętymi rolkami bandaża przyklejonymi plastrami. Jeżeli nie ma noża, stosujemy zwykły opatrunek. Przy wytrzewieniu nie wpychamy wnętrzności do środka, tylko przykrywamy folią a następnie bandażujemy. Dobrym rozwiązaniem jest położenie bezpośrednio na wnętrzności gazy nasączonej solą fizjologiczną (stąd m.in. w nowych zasadach organizacji ratownictwa medycznego w KSRG wprowadzono do zestawów R-1 0,9% NaCl), jednak przy "cywilnym" udzielaniu pomocy ciężko o takie bajery.

Autor postu otrzymał pochwałę
Awatar użytkownika
Kamzik
Starszy brygadier
Starszy brygadier
 
Posty: 953
Rejestracja: 21 kwie 2009, 18:58
Lokalizacja: Zakopane
Pochwały: 115

Re: PPP w przypadku rany brzucha

Postautor: 0202prezesmaciek » 25 sty 2014, 11:09

o dzięki wielkie, czyli to jednak nie o brzuch tylko o płuca :D
Dzięki wielkie. + lecą
Temat raczej do zamknięcia
Maciex

Zakończyłem prace nad B-B mod.
Obecnie: obijam się.
0202prezesmaciek
Starszy aspirant
Starszy aspirant
 
Posty: 676
Rejestracja: 05 cze 2010, 14:26
Lokalizacja: częstoooooochowa
Pochwały: 18

Re: PPP w przypadku rany brzucha

Postautor: WojteQ » 25 sty 2014, 11:48

To jeszcze ja się wypowiem :)

Kamzik pisze:Dobrze Ci świta, opatrunek z folii można zastosować przy przebiciu płuca. Wycina się kwadrat z folii i przykłada do rany, po czym łapie się go w 3 rogach, górnych i jednym dolnym, w zależności od strony, po której jest rana. Czwarty róg zostawia się luźny, aby mogła spod niego wypływać krew i wydzielina z płuc. Działa on na takiej zasadzie, że przy wydechu się podnosi i pozwala na wyjście powietrza przez dziurę oraz wylanie się płynów, natomiast przy wdechu dociska się do klatki i uniemożliwia zasysanie przez dziurę "lewego" powietrza, co mogłoby doprowadzić do powstania odmy opłucnowej.


Dla ścisłości nazywamy go opatrunkiem zastawkowym :)

Jeśli chodzi o rany brzucha gdzie masz wnętrzności na wierzchu i masz przy sobie sprzęt typu R-1 (ze strazackiego punktu widzenia) to możesz położyć hydrożele na ranie. Tak- te same co są do oparzeń. Zapewniają nam że nic nie wyschnie a i jest zabezpieczone. Ale gaza nasączona wodą lub solą fizjologiczną wydaje się być dobrą alternatywą. Opatrunku zastawkowego nie używamy na brzuchu. Jedynie właśnie na płucach i jeszcze w jednym przypadku ale nie pamiętam :P

Autor postu otrzymał pochwałę
" Śubmeś > iśtjudi "
Awatar użytkownika
WojteQ
Starszy brygadier
Starszy brygadier
 
Posty: 1825
Rejestracja: 19 lis 2008, 19:47
Lokalizacja: Gdańsk
Pochwały: 53


Wróć do Straż, policja i pogotowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron