Zawód strażak

Dział poświęcony służbom ratowniczym czyli policji, pogotowiu i straży pożarnej.

Zawód strażak

Postautor: PanKrab » 18 lut 2014, 20:49

Hej, mam kilka pytań odnośnie zawodu strażaka oraz szkół przygotowujących do niego.

Jak to jest z rozpoczęciem pracy w PSP, można z naboru się dostać albo po jednej ze szkół, tak? Jaka jest różnica oprócz tego, że kończąc szkołę dostaje się stopień i tytuł? W ogóle co robi się po tych szkołach? Co robi kapitan, a aspirant? Co robi technik pożarnictwa, a co inżynier?

Inna sprawa to czy do tych szkół zgłasza się tak samo jak na inne uczelnie? Po prostu po maturze składa się papiery? Można skończyć liceum ogólnokształcące i starać się o przyjęcie do np. SGSP? I jeszcze czy po tych szkołach trafia się tam gdzie są braki kadrowe czy ma się jakiś wybór gdzie się będzie pełnić służbę?
Awatar użytkownika
PanKrab
Ogniomistrz
Ogniomistrz
 
Posty: 62
Rejestracja: 09 cze 2010, 14:13
Lokalizacja: Polska/Warszawa
Pochwały: 4

Re: Zawód strażak

Postautor: domcio98 » 18 lut 2014, 21:17

Co do szkoły to jest jak studia, siedzisz w salach takich i uczysz się chemii fizyki itp itd, masz praktyki w jednostce JRG należącej do szkoły
Co do poziomów, kapitan jest wyższym stopniem więc wiąże się z tym że może objąć wysze stanowisko np. dowódca JRG.
Technika pożarnictwa z tego co wiem można dostać po Zawodówce/technikum o profilu strażackim a inżyniera po jakimś czasie studiów.
Do szkół przyjmują chyba do 23 roku życia. Składasz normalnie papiery, potem masz test z wiedzy (chemii i fizyki) i testy sprawnościowe.
Możesz chyba pozostać w jednostce szkolnej albo iść gdzie indziej.

Autor postu otrzymał pochwałę
"JRG 3 Kielce to moje życie"
domcio98
Starszy aspirant
Starszy aspirant
 
Posty: 813
Rejestracja: 31 maja 2011, 19:30
Lokalizacja: Kielce
Pochwały: 28

Re: Zawód strażak

Postautor: stark » 18 lut 2014, 22:20

ja słyszałem że pod koniec szkoły piszesz gdzie chcesz trafić.
po 2 masz dodatek za stopień czyli jako aspirant zarobisz o ciut więcej niż sekcyjny.

Autor postu otrzymał pochwałę
stark
Młodszy aspirant
Młodszy aspirant
 
Posty: 288
Rejestracja: 28 gru 2012, 12:08
Lokalizacja: Nowy Tomyśl/Poznań
Pochwały: 16

Re: Zawód strażak

Postautor: PanKrab » 19 lut 2014, 22:45

Wielkie dzięki panowie :)

Jeśli jest ktoś kto w tej chwili studiuje na SGSP lub niedawno skończył to bardzo proszę o kontakt, w temacie albo na pw. :)
Awatar użytkownika
PanKrab
Ogniomistrz
Ogniomistrz
 
Posty: 62
Rejestracja: 09 cze 2010, 14:13
Lokalizacja: Polska/Warszawa
Pochwały: 4

Re: Zawód strażak

Postautor: Kamzik » 19 lut 2014, 23:54

Ehh, tyle błędów w jednej wypowiedzi. Technika pożarnictwa ma się po szkole aspirantów a nie po technikum czy zawodówce, limit 23 lat jest do SA, do Głównej wynosi 25, przy naborach najpierw jest sprawność a potem testy, po szkole nie możesz zostać w szkolnej JRG, bo szkolne JRG zatrudniają jedynie kierowców i dowódców, a obsadę stanowią kadeci/podchorążowie.

Autor postu otrzymał pochwałę
Awatar użytkownika
Kamzik
Starszy brygadier
Starszy brygadier
 
Posty: 953
Rejestracja: 21 kwie 2009, 18:58
Lokalizacja: Zakopane
Pochwały: 115

Re: Zawód strażak

Postautor: NikeR » 20 lut 2014, 01:09

Jak to wygląda w przypadku, kiedy idziemy na studia zaoczne będąc w PSP? Trzeba mieć nadal maksymalnie 23 lat?
Awatar użytkownika
NikeR
Ogniomistrz
Ogniomistrz
 
Posty: 83
Rejestracja: 10 maja 2012, 20:37
Lokalizacja: Złotów
Pochwały: 3

Re: Zawód strażak

Postautor: PanKrab » 20 lut 2014, 20:56

Dzięki Kamzik :)

Widzę, że dobrze się orientujesz, więc się jeszcze zapytam, mógłbyś mi przybliżyć co związane jest z tytułami technik i inżynier pożarnictwa? Czytałem to co jest na straz.gov.pl, ale wolałbym żeby mi to jeszcze ktoś napisał innymi słowami, żebym na pewno zrozumiał o co chodzi. ;)

I jeszcze byłoby super gdybyś mógł potwierdzić to co wcześniej napisali domcio98 i stark, że po szkole samemu wybiera się gdzie się idzie.
Awatar użytkownika
PanKrab
Ogniomistrz
Ogniomistrz
 
Posty: 62
Rejestracja: 09 cze 2010, 14:13
Lokalizacja: Polska/Warszawa
Pochwały: 4

Re: Zawód strażak

Postautor: Kamzik » 20 lut 2014, 22:46

Niebyt rozumiem pierwsze pytanie, natomiast co do drugiego, o twoim miejscu pracy po szkole decyduje góra, w zależności gdzie są wolne miejsca i potrzeby.
Awatar użytkownika
Kamzik
Starszy brygadier
Starszy brygadier
 
Posty: 953
Rejestracja: 21 kwie 2009, 18:58
Lokalizacja: Zakopane
Pochwały: 115

Re: Zawód strażak

Postautor: PanKrab » 21 lut 2014, 00:29

Chcę się dowiedzieć jaka jest praktyczna różnica między zawodem technik pożarnictwa, a inżynier pożarnictwa. Na stronie straz.gov.pl są generalnie opisane różnice, ale dla mnie nie do końca oczywiste jest o co chodzi. (http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=852 i http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=860)

Czy pracując już w JRG ma to duże znaczenie czy jest się technikiem czy inżynierem pożarnictwa? Czy praktycznie w ogóle ma to jakieś znaczenie?
Awatar użytkownika
PanKrab
Ogniomistrz
Ogniomistrz
 
Posty: 62
Rejestracja: 09 cze 2010, 14:13
Lokalizacja: Polska/Warszawa
Pochwały: 4

Re: Zawód strażak

Postautor: Kamzik » 21 lut 2014, 16:57

Inżynier jest wyższy stopniem od technika, więc większe zarobki, wyższe stanowisko.
Awatar użytkownika
Kamzik
Starszy brygadier
Starszy brygadier
 
Posty: 953
Rejestracja: 21 kwie 2009, 18:58
Lokalizacja: Zakopane
Pochwały: 115

Re: Zawód strażak

Postautor: stark » 21 lut 2014, 20:22

@Kamzik Ja kiedyś gadałem ze strażakiem to mówił że pytali. Przynajmniej w sa psp nie wiem jak w SGSP jest. No i zawsze możesz się przenieść po paru latach ;)
stark
Młodszy aspirant
Młodszy aspirant
 
Posty: 288
Rejestracja: 28 gru 2012, 12:08
Lokalizacja: Nowy Tomyśl/Poznań
Pochwały: 16

Re: Zawód strażak

Postautor: Kamzik » 22 lut 2014, 00:59

Wiadomo że pytali, bo nie rzucą cie na drugi koniec Polski, tylko gdzieś w pobliżu zamieszkania. Ale ostateczną decyzję i tak podejmuje góra.
Awatar użytkownika
Kamzik
Starszy brygadier
Starszy brygadier
 
Posty: 953
Rejestracja: 21 kwie 2009, 18:58
Lokalizacja: Zakopane
Pochwały: 115


Wróć do Straż, policja i pogotowie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron