Brak serwerów w ciągu najbliższych 2 tygodni. Kliknij, by dodać swój serwer!
O grze - Alarm 112
Tematyka ratownictwa w grach komputerowych do niedawna była niemal zupełnie pomijana. Tytuły takie jak Emergency czy Search & Rescue, nawet będąc jedynymi przedstawicielami tego gatunku nie odnosiły spektakularnych sukcesów. Poza grupą wiernych fanów większość graczy szukała w grach jednak czegoś innego. Jednakże ostatnimi czasy ten właśnie zapomniany segment zaczyna się rozwijać. Poza coraz to nowszymi wersjami znanych już symulacji powstają nowe tytuły, łączące tematykę ratownictwa ze sprawdzonymi schematami w grach komputerowych. Jedną z tych właśnie nowych koncepcji jest darmowa gra przeglądarkowa Alarm 112. Aby rozpocząć rozgrywkę wystarczy zarejestrować się na stronie http://www.alarm112.pl. Oryginalną wersję gry w języku niemieckim możemy znaleźć na http://www.einsatzleiter.net/.

Alarm 112 jest grą strategiczną, w której wcielamy się w osobę zarządzającą miejskimi siłami ratowniczymi, w których skład wchodzą: Straż Pożarna, Policja, Pogotowie Ratunkowe oraz wyspecjalizowane jednostki Służb Ratowniczych.

Każdy gracz po darmowej rejestracji dostaje do dyspozycji oddzielne miasto stanowiące jego teren działań, a także pewną ilość kredytów i monet będących walutą w grze. Pieniądze te przeznaczamy na budowę posterunków Straży Pożarnej, Policji i innych wyżej wymienionych służb oraz zakup specjalistycznych pojazdów stanowiących jednostki w grze. Otrzymywane później zadania zależą od rodzaju budynku, jaki zdecydowaliśmy się zbudować. Przykładowo, jeśli zbudowaliśmy posterunek Straży Pożarnej możemy się spodziewać wszelkiego rodzaju pożarów określonych obiektów w mieście. Z kolei posterunek Policji otwiera przed nami zadania typu: wypadek drogowy, zakłócenie spokoju itp. Szczegółowy opis zadań znajduje się tutaj.

Charakterystyczną cechą Alarm112 jest także możliwość kooperacji z innymi użytkownikami. Na wbudowanym do gry czacie możemy zarówno prosić o pomoc jak i ją oferować. Dodatkowo, jeśli dany użytkownik doda nas do znajomych w grze możemy ustawić widoczność naszego wezwania na jego liście zdarzeń. Jeśli to my zdecydujemy się na udzielenie komuś pomocy przenosimy się do innego miasta, gdzie mamy możliwość wysłania naszych jednostek w taki sam sposób jak u siebie.

Poza kredytami istnieje również drugi rodzaj waluty w grze. Są to monety. Za monety możemy kupować pojazdy lub odblokowywać specjalne możliwości gry takie jak: przyspieszone ukończenie budowy, wezwanie jednostki interwencyjnej wypełniającej za nas zadania lub wyłączenie wyświetlanych u góry ekranu reklam. Trzy monety dostajemy zawsze po ponownym zalogowaniu się dwa dni pod rząd. Możemy je także dokupić za prawdziwe pieniądze.

Na pasku w dolnej części ekranu gry znajduje się menu. Po jego lewej stronie znajduje się nazwa naszego profilu, avatar(jeśli go wybraliśmy), aktualny stan kredytów i monet oraz informacja o doświadczeniu. Doświadczenie zwiększa się wraz z wykonywaniem kolejnych zleceń. Im lepszy uzyskamy wynik (złoto, srebro, brąz) tym szybciej znajdziemy się na kolejnym poziomie.

W górnej linii menu znajduje się także przycisk czatu, pozwalający na rozmowę z innymi graczami będącymi aktualnie na serwerze, spis posterunków oraz lista znajomych i stowarzyszeń.

W dolnej linii menu mamy dostęp do informacji (nasz osobisty link reklamujący stronę oraz przycisk wylogowania), ustawień, toplisty najlepszych graczy, wiadomości prywatnych, i ustawień dźwięku. Znajduje się tam też przycisk wyświetlający minimapę oraz statystyki zarobków w ostatnich dniach.

Lista misji znajduje się po prawej stronie menu. Zdarzenia oznaczane są kolorami. Kolor czerwony informuje o misji, do której nie wysłaliśmy jeszcze żadnych jednostek lub są one w drodze, żółty oznacza, że jednostki są na miejscu i przystąpiły do działania, a zielony informuje o pomyślnie zakończonym wezwaniu. Po wysłaniu jednostek do zdarzenia po prawej stronie paska misji pojawi się lista pojazdów biorących udział w akcji (czerwona czcionka oznacza pojazd w drodze).

Ostatnim elementem dolnego paska jest dziennik wyświetlający historię wydarzeń w grze.

Kliknięcie w dowolny budynek znajdujący się na ekranie spowoduje otwarcie się menu budowy. Po wybraniu, jaki obiekt chcemy wznieść możemy zadecydować czy chcemy za niego zapłacić kredytami czy monetami. Wystarczy wpisać własną nazwę nowego budynku w odpowiednim polu, a rozpocznie się budowa trwająca zazwyczaj kilka/kilkanaście minut.

Wybranie znajdującego się już na mapie posterunku otwiera jego menu kontekstowe. Uzyskujemy przez to dostęp do menu personelu gdzie możemy zwalniać i zatrudniać nowych pracowników, opcji rozbudowy budynku, listy pojazdów w jednostce, edycji jej nazwy oraz możliwości zrównania jej z ziemią.

Na liście pojazdów widzimy znajdujące się aktualnie na stanie samochody. Po wybraniu interesującego nas wozu możemy zmienić jego nazwę, przemieścić do innego posterunku lub zezłomować. Pod listą pojazdów znajdują się przyciski umożliwiające kupno nowych jednostek. Licytacja umożliwia zakup pojazdu po niższej cenie, ale musimy pilnować czy ktoś nie przebił naszej oferty. Rynek cen stałych dostarcza nowy pojazd praktycznie od razu po zakupie, jednakże ceny są tu często wyższe od tych na licytacji.

Należy pamiętać, że koszt wybudowania nowego budynku czy zakupu nowych pojazdów wraz z naszymi postępami w grze ulega zwiększeniu.